fallback

Либерализираният пазар на Тексас оскъпи с милиарди сметките за ток

Конкуренцията остава на заден план на фона на масовите сливания на търговците на енергия

22:08 | 25.02.21 г. 1

Преди близо 20 години американският щат Тексас създаде условия за дерегулация на енергийния пазар, който се срина преди седмица, пише The Wall Street Journal. 60% от потребителите в щата купуват електроенергия от търговци, което оскъпи сметките им, сочи анализът на изданието.

Поддръжниците на либерализацията на енергийния пазар коментираха, че конкуренцията между търговците ще намали цената, а потребителите ще могат да заявяват най-подходящите оферти за тях по същия начин, по който си избират тарифен план за мобилния телефон.

Но според изчисленията на WSJ потребителите, които са се възползвали от свободния пазар, са платили с 28 млрд. долара повече за електроенергия спрямо това, което биха платили, ако бяха останали на регулирания от държавата пазар.

Идеята за премахването на държавната регулация беше на сенатора Дейвид Събли. "Ако потребителите не спечелят от това (либерализацията на пазара - б.р), то сме си загубили времето и сме се провалили", коментира той през 1999 година, когато представя промяната.

По-късно и тогавашният губернатор на Тексас Джордж У. Буш беше категоричен, че конкуренцията в енергийната индустрия ще намали месечните сметки на тесасците.

Но цените на търговците на електроенергия в Тексас се оказват с 13% над средното за САЩ в периода между 2004 и 2019 година.

В други щати също има известна либерализация на енергийния пазар, но там потребителите имат възможност да се връщат на регулирания пазар, посочва още WSJ. Целта е потребителите да се възползват от конкуренцията, но тя остана на заден план на фона на вълната от сливания на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:35 | 11.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още